Екрани із вигнутими краями прийнято називати «водоспадами». По суті, це дисплеї із закругленими гранями, що створює враження відсутності рамок. Тому такі панелі часто називають безрамковими. Вперше подібний формат екранів з’явився у смартфоні серії NEX 3, розроблений компанією Sony.
Згодом цей тренд підхопили інші виробники: від Samsung до Sony. Формат користувався надзвичайною популярністю, і досі багато китайських брендів радують такими смартфонами. Але чи є сенс сьогодні у 2023 році купувати смартфон із екраном-водоспадом, якщо вже є флагмани із гнучкими дисплеями? Чи актуальний цей маркетинговий хід сьогодні, адже він має величезну кількість недоліків? Розберемося з усіма цими питаннями разом.
Які екрани смартфонів називають водоспадами?
Раніше власниками таких дисплеїв були лише преміальні смартфони. Сьогодні є багато безрамкових телефонів навіть у середньому класі. Багато користувачів відносять до цієї категорії телефонів моделі з невеликими рамками. Це не зовсім вірно.
Екран-водоспад – це дисплей, який має закруглені бічні грані, що обгинають його на 90 градусів. Це важливий стандарт, який дозволяє відрізнити подібні рішення від інших (з невеликими рамками та вигинами).
Плюси вигнутих екранів
Звичайно, якби такі екрани мали лише недоліки, то не набули б своєї популярності. Свого часу їх популярність була порівнянна з сучасними гнучкими дисплеями. Давайте перерахуємо основні переваги екранів водоспадів:
- Так, званий 3D-ефект, суть якої у більш реалістичному відображенні контенту, що позитивно впливає на враження від перегляду контенту;
- Візуальне збільшення. За рахунок відсутності рамок створюється відчуття, що дисплей більший, ніж насправді.
Важливою перевагою є стильний зовнішній вигляд. Цим прийомом досі успішно користуються китайські виробники смартфонів, дивуючи покупців середнього класу телефонів.
Мінус вигнутих екранів
За час існування даного формату дисплеїв багато користувачів змогли знайти для себе очевидні недоліки таких. Почнемо з того, що екрани водоспади дуже кількі. При цьому чим більше вигин, тим простіше пошкодити панель, яка, як ви розумієте, досить дорога у виробництві та ремонті, відповідно. Крім того, можна відразу виділити вичерпний список вад подібних панелей:
- Важко забезпечити захистом;
- Мало оптимізованого софту;
- Незручно перемикати гучність.
Розглянемо ці аспекти окремо. Щоб було зрозуміліше.
Плівка або скло
Фактично кожен із нас використовує додатковий захист у вигляді скла або плівки, щоб уберегти екран від подряпин. У разі екранів-водоспадів організація додаткового захисту ускладнюється. Так, у продажу їсть скло, але прилягає воно набагато гірше, ніж при використанні класичних варіантів. До того ж, часто користувачам доводиться клеїти плівку лише у плоскій частині. Очевидно, це позбавляє смартфон його преміального дизайну.
Софт для вигнутих екранів
На сьогоднішній день мало софту, який був би оптимізований під такі екрани. В результаті Ви можете зіткнутися з тим, що деякі програми відображатимуться з обмеженим функціоналом: деякі елементи пропадають з поля зору, погано функціонують, виникають мискліки. Найпопулярніші програми, звичайно ж, оптимізовані, і це не масове явище, але все ж таки.
Керування смартфоном
У деяких моделях, як і раніше, зустрічаються складнощі з керуванням механічними кнопками. Зокрема, це стосується кнопки вмикання та перемикання гучності. Для вирішення цієї проблеми деякі компанії, включаючи Huawei та Vivo вирішили використовувати сенсорне керування гучністю.
Чи варто брати смартфон із екраном водоспадом у 2023 році?
Моя особиста думка – ні! Це вже не є чимось унікальним та цікавим. Сьогодні цей статус належить смартфонам із гнучкими дисплеями. У свою чергу екрани-водоспади мають явно більше недоліків, ніж переваг.
Плюси:
- 3D-занурення;
- зовнішній вигляд.
Мінуси:
- можуть бути проблеми із софтом;
- можуть бути проблеми з перемиканням звуку;
- складно забезпечити екран гарним захистом;
- скільки бічні грані;
- легше пошкодити дисплей.